Loading 0

MEDENİYETLER BEŞİĞİ

  • Türkçe
   • Arapça
   • İngilizce
   • Almanca
   • Rusça
   • Fransızca
   • İspanyolca
   • İbranice

Efes Antik Kenti

Efes (Eski Yunanca: Ἔφεσος Ephesos, sonuçta Hititçe Apasa’dan türemiş olabilir), Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesinin üç kilometre güneybatısındaki İyonya kıyısında ve sonraları önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.

Aşağı Kaydır

EFES ANTİK KENTİ- SELÇUK /İZMİR

Efes (Eski Yunanca: Ἔφεσος Ephesos, sonuçta Hititçe Apasa’dan türemiş olabilir), Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesinin üç kilometre güneybatısındaki İyonya kıyısında ve sonraları önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.

EFES ANTİK KENTİ- SELÇUK /İZMİR

Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın ev sahibidir. Pagan, Hristiyan ve Müslüman dünyalarının ortak kültür eserlerini barındırmaktadır. M.Ö. 7000 yılına kadar uzanan tarihi boyunca bilim, kültür ve sanatta önemli rol oynayan Efes, antik dünyanın en önemli metropollerinden biridir. Eşsiz mimari eserleri binlerce yıldır ayakta olan bu mega antik şehir, Dünya Miras Listesi’nde bulunmaktadır. Anadolu’nun ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, antik dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağı’nın da Efes’te olması buranın önemini daha da artırmaktadır.

Efes, tarih öncesinden başlayarak Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı Dönemleri boyunca kesintisiz yerleşim görmüş ve her zaman politik ve ticari bir merkez olmuştur. Efes Ören Yeri’nde başta Helenistik ve Roma olmak üzere; farklı uygarlıklara ait üst düzey kentleşme, mimarlık ve din tarihinin simgeleri bulunmaktadır.

Efes Örenyeri ile özdeşleşen en ünlü kalıntı, muazzam sütunlarıyla hayranlık uyandıran Celcus Kütüphanesi’dir. M.S. 2. yüzyıla tarihlenen bu kütüphane, İskenderiye ve Pergamon’dan sonra antik çağın en önemli kütüphanelerinden biridir.

Antik Dünya’nın 7 harikasından biri olan Artemision, yaklaşık 25 bin kişilik oturma kapasitesiyle büyük tiyatro, stadyum, ticaret ve devlet agoraları ile; Hestia Tapınağını (şehrin kutsal ateşi) içinde bulunduran Prytaneum, yaklaşık 1800 kişilik odeon (meclis ve konser salonu) ve antik liman da görülmesi gereken diğer kalıntılardır.